Kwas hialuronowy

Czym jest kwas hialuronowy:

To naturalna substancja występująca w naszym ciele, zdolna do wiązania znacznej ilości wody. Z wiekiem kwasu hialuronowego ubywa, co przyczynia się do odwodnienia skóry i powstawania zmarszczek. Aby uzupełnić jego poziom stosujemy syntetyczne preparaty kwasu hialuronowego usieciowanego.

Opis zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego:

Przed zabiegiem na okolicę planowanych iniekcji nakładany jest krem miejscowo znieczulający. Zabieg polega na wstrzykiwaniu preparatu igłą bądź kaniulą.

Czas trwania zabiegu: ze znieczuleniem około 60 minut.

Ile musimy czekać na pełny efekt zabiegu?

Ze względu na niewielki obrzęk, jaki może wystąpić po zabiegu na pełny efekt trzeba poczekać 2-3 dni. Zabieg nie wyłącza pacjenta z codziennych zajęć.

Jak długo możemy się cieszyć efektem zabiegu?

Czas utrzymywania się preparatu zależy nie tylko od użytego produktu, głębokości jego podania i miejsca iniekcji, ale również od wieku pacjenta i jego trybu życia- wynosi około 6-18 miesięcy. Czas ten jednak może ulec skróceniu w przypadku nałogowych palaczy (pod wpływem dymu tytoniowego) lub nadmiernej ekspozycji na działanie wysokiej temperatury (podczas opalania na słońcu bądź solarium). Za czasowy efekt podania wypełniacza w postaci kwasu hialuronowego jest odpowiedzialny enzym występujący naturalnie w organizmie- hialuronidaza.

Wskazania do zabiegu:

·         Przywracanie utraconej objętości twarzy (wolumetria), konturowanie twarzy (poprawa jej zarysu)

·         Powiększanie i modelowanie ust, opadające kąciki ust, asymetria ust

·         Korekta kształtu nosa

·         Wypełnianie zmarszczek i fałdów (np. nosowo-wargowych, linii marionetki, zmarszczek palacza…)

·         Redukcja blizn np. potrądzikowych

·         Rewitalizacja i leczenie drobnych zmarszczek skóry twarzy, szyi, dekoltu, dłoni

Przygotowanie do zabiegu:

Do wykonania zabiegu niezbędna jest konsultacja lekarska, podczas której zbierany jest dokładny wywiad chorobowy na podstawie, którego ustalane są wskazania oraz ewentualne przeciwskazania do zabiegu.

Warunkiem wykonania procedury jest zapoznanie się oraz podpisanie formularza świadomej zgody na zabieg. Wskazane jest również wykonanie dokumentacji fotograficznej.

Tydzień przed zabiegiem, jeśli istnieje taka możliwość należy ograniczyć przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych i przeciwzapalnych. Nie zaleca się stosowania alkoholu na 24 h przed iniekcją wypełniacza. W przypadku pacjentów, którzy maja tendencję do nawrotowej opryszczki należy zastosować profilaktykę przeciwwirusową (np. Heviran).

Przeciwwskazania do zabiegu:

·         Ciąża i okres karmienia piersią

·         Aktywna infekcja skóry, aktywna opryszczka

·         Choroby autoimmunologiczne

·         Zastosowanie wypełniaczy na bazie kwasu polimlekowego (Sculptra)

·         Skłonność do tworzenia blizn przerostowych (keloidów)

·         Przyjmowanie leków mogących obniżać krzepliwość krwi 

Powikłania:

Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego to stosunkowo bezpieczna procedura medyczna, ewentualne objawy niepożądane występują rzadko i najczęściej są to: obrzęk, niewielki rumień, krwiak, ból, infekcja okolicy poddanej zabiegowi. Bardzo rzadko spotykanym, opisywanym w literaturze powikłaniem jest zator naczyniowy i częściowa martwica skóry wynikające z zatkania naczynia przez kwas. Równie rzadko spotykanym powikłaniem jest tworzenie się tzw. ziarniniaków.

Zalecenia po zabiegu:

Należy zadbać o higienę, miejsca iniekcji przez 24 godziny jak najrzadziej dotykać. Unikać intensywnych ćwiczeń i alkoholu przez 6 godzin po wstrzyknięciu preparatu. Opalanie się, sauna i sporty zimowe są zabronione do czasu, aż ustąpi obrzęk i zaczerwienienie. Przez tydzień po zabiegu używać krem z filtrem.

Wskazana wizyta kontrolna dwa tygodnie po zabiegu.